Lör, 2009-03-28 04:00

Arbetsbördan är hög på fritidskontoret.
Men vad som händer med fritidschefstjänsten efter Thomas Lagerström är oklart.
Frågan tas upp i arbetsutskottet på måndag.
I maj blir fritidskontoret utan chef. Som BLT berättade i går har Thomas Lagerström fått nytt jobb i Östra Göinge kommun.
Roger Gardell (FP), 1:e vice ordförande i fritids- och turistnämnden, är bekymrad efter beskedet.
– Det är en jättebesvikelse. Men det kom inte helt oväntat. Vi har en situation med underbemanning på kansliet. Jag är orolig för vad som händer nu med de som är kvar. Slutar de också vet jag inte hur det ska gå, säger Roger Gardell.
En tjänst på fritidskansliet har varit vakant under lång tid. I januari gjorde skyddsombudet en anmälan till Arbetsmiljöverket om hög arbetsbelastning. Personalutskottet har därefter gett klartecken för att återbesätta tjänsten.
– Men den som skulle börja där stannade bara en väldigt kort tid. Och sedan har det inte hänt mer, säger Roger Gardell.
Fritids- och turistkontoret har ansvar för såväl sommararrangemang, badplatser, idrottsanläggningar som föreningsbidrag.
–Thomas Lagerström har haft mycket idéer och planer för hur Ronneby ska kunna bli mer attraktivt. Han är en person med visioner. Det är bara att gratulera den kommun han kommer till, säger Roger Gardell.
Fritids- och turistnämndens ordförande Tommy Andersson (S) tycker att det är för tidigt att säga vad som händer med fritidschefsjobbet.
Men han räknar med att turistsommaren ska kunna genomföras som planerat.
– Det hoppas jag inte ska påverkas. Vi får göra det bästa av situationen. Jag kan inte säga nu hur vi ska göra med en rekrytering av ny fritidschef.
–?Det kan tänkas att det blir en temporär lösning. Det måste vi diskutera först, säger Tommy Andersson.
Hela kommunorganisationen håller på att ses över. 2011 ska en ny förvaltning införas.
På måndag träffas kommunstyrelsens arbetsutskott. Då ska frågan om fritidschefsjobbet tas upp.
– Det är så pass nytt nu. Men jag antar att vi tar tag i den rekryteringen inom kort, säger kommundirektören Jörn Wahlroth.