Mån, 2009-10-12 17:30

Omkring 15 fängelser och häkten i landet hotas av nedläggning, bland andra Karlskronaanstalten. Orsaken är att Kriminalvården saknar pengar.
Regeringen ger Kriminalvården 700 miljoner kronor i extra anslag inför nästa år (totalt 7,3 miljarder kronor), vilket är alldeles för lite för att verksamheten ska fungera.
– Nu måste vi anpassa kostymen efter vad vi får och spara, säger Kriminalvårdens chef Lars Nylén till TT.
Han ska senast i mitten av november presentera en utredning som visar vilka anstalter som måste avvecklas.
Enligt Lars Nylén kan det röra sig om totalt 15 äldre fängelser och häkten. Avvecklingen har redan påbörjats, Viskan-anstalten några mil väster om Sundsvall har fått stänga.
Förutom att ett antal gamla fängelser läggs ned måste också flera nya planerade fängelser och ombyggnationer läggas på is. Det gäller redan projekterade anstalter i Östersund, Norrköping och Haparanda.
– Vi kommer visserligen att få ett nytillskott på 874 platser åren 2010 och 2011 men vi tvingas ändå lägga ned så många att det totalt blir flera hundra färre platser än tidigare, säger Lars Nylén.
Han vill inte avslöja vilka anstalter som troligen kommer att avvecklas men enligt fackförbundet SEKO är anstalterna i Kalmar, Mariestad, Karlskrona och Kirseberg i Malmö i fara. Förutom att många anställda inom Kriminalvården blir utan jobb kommer trängseln på anstalterna att bli klart större.
– Även köerna för att få avtjäna ett straff blir längre, förklarar Lars Nylén.
Han ser med oro på hur Kriminalvården på den ena sidan och polis och åklagare på den andra kommer att gå i otakt med varandra.
– Jag bävar för vad som händer när polisen och åklagarna kommer att gå för högtryck. Allt kommer att halta, säger Lars Nylén.
SEKO rasar och ser med stor oro på nedläggningshotet.
– Färre anställda ska vårda allt fler intagna. Det hela är galet. Polisen får större resurser men det måste följas upp inom hela rättsväsendet. Även Kriminalvården måste få större resurser. Nu blir det bara förvaring och det är ingen kriminalvård, säger fackförbundets ordförande Janne Rudén till TT.
Justitieminister Beatrice Ask var på måndagen utomlands och inte anträffbar för en kommentar. Hennes pressekreterare, Martin Valfridsson, framhåller att ingen myndighet har fått lika mycket extra pengar som Kriminalvården de senaste åren.
– Deras anslag har ökat med 52 procent från 2004 och fram till 210, säger han.