Tis, 2009-05-19 03:00
Minst 15 grundskolelärare och tio barnskötare kommer att varslas före sommaren.
Men fler tjänster inom skola och barnomsorg kan försvinna till 2010.
Sparförslag på tre procent ska tas fram i alla nämnder.
I första varselomgången handlar det om en krympt verksamhet till hösten. Kuggebodaskolan görs om till enbart förskola. Hobyskolans högstadium läggs ner. Samtidigt ska friskolan Karl-Oskar starta i Ronneby med en F-9-skola.
I dagsläget räknar utbildningsenheten med att få omkring 15 lärartjänster för många.
– Varsel kommer att läggas före sommaren, säger Tommy Ahlquist, chef för utbildningsenheten i Ronneby.
Också antalet barnskötare kommer att minska. Kommunen har för närvarande tio barnskötare, utan någon fast placering. De tillsvidare-anställningarna ska dras in.
I går informerades fackförbunden om att det även kan följa fler varsel. Alla nämnder ska lämna förslag på besparingar på tre procent.
För förskolan och grundskolan handlar det om 11,2 miljoner kronor mindre i verksamheten.
– Det motsvarar ungefär 26 lärartjänster. Men det ser jag som ytterst, ytterst svårt att plocka bort, säger Tommy Ahlquist.
Om antalet tjänster ska dras ner ytterligare behövs det även nya politiska beslut.
–Vi har fått våra styrmått för lärartäthet och personaltäthet från kommunfullmäktige. Går det inte att hålla dem behövs det nya beslut för det, säger Tommy Ahlquist.
Alternativet blir att titta på möjliga neddragningar på andra områden än personal.
– Det skulle till exempel kunna vara de delar av verksamheten som inte är lagstadgad som öppen förskola och nattis, säger Tommy Ahlquist.
Politikerna i förskole- och grundskolenämnden ska ta ställning till ett förslag på en treprocent-minskning av budgeten i juni.
Också inom gymnasie- och vuxenutbildningen ses möjliga besparingar över. En minskning av budgetramen på tre procent motsvarar 3,5 miljoner kronor.
– Vi har ett antal pensionsavgångar som inte kommer att återbesättas. Men hur vi ska göra i övrigt där kan jag inte säga något om nu, säger Tommy Ahlquist.