Visa endast rubriker

Fler borde testa sin hörsel

I går var det Hörselskadades dag och i Karlshamn firade lokalföreningen för Hörselskadades Riksförbund med att bjuda på korv.

– Föreningen har gett mig många nya vänner, säger Barbro Dahlström, en av medlemmarna som stod på torget i går.

Vid korvgrytan stod föreningens ordförande Sölve Turnéus som tycker att det saknas tysta miljöer i dag. För många hörselskadade är bakgrundsmusik i tv-program eller skvalande radioapparater på arbetsplatserna ett stort problem. Många är heller inte medvetna om att deras hörsel försämrats och hörselskadorna går numera längre ned i åldrarna.
Hörselskadades riksförbund har därför tillsammans med forskare utvecklat ett hörseltest på nätet där vem som helst kan kontrollera sin hörsel. Du hittar det på www.horseltest.se