Tis, 2010-03-16 08:00

Hela Mörrum drar en lättnades suck. Fiskepremiären den 26 mars blir trots allt av.
Det beslutade Sveaskogs Kronolaxfiske i går förmiddag.
In i det sista var det osäkert om premiären skulle bli av. Percy Assarsson, chef för Kronolaxfisket, hade flaggat för att årets premiär kunde komma att ställas in på grund av isläget och så sent som i förra veckan var det fortfarande 50 centimeter is vid pool tre.
Men med den senaste tiden blidväder har isen försvunnit i en rasande takt och i går beslutade Kronolaxfisket att premiären ska hållas som planerat.
– Jag är jätteglad för det. Premiären är inte bara viktig för Sveaskog, utan något som gynnar hela bygden, säger han.
Fiskepremiären drar massor av besökare till byn och är därför en viktig inkomstkälla för hela Mörrum. Och i år, när det är 70-årsjubileum för fisket vid Mörrumsån, är premiären förstås extra viktig.
Det osäkra läget har gjort att man inte vågat marknadsföra årets premiär riktigt så mycket som man brukar. Trots det har det varit strykande åtgång på de 200 premiärplatserna.
– Det har inte varit en sådant här efterfrågan sedan 80-talet.