Fre, 2009-08-28 07:00
För två år sedan gjorde de fyra partierna M+V+C+MP, ett gemensamt utspel i syfte att se över äldreomsorgen i Karlshamn.
Nu har motionen utretts och det lär bli debatt när förslaget till svar kommer upp för beslut.
Omsorgsnämndens ordförande Christel Jonasson (S) döljer inte lättnaden över att beredningen nu är klar med sitt arbete. Hon, Suzanne Svensson (S) Rita Holmgren (FP) och Laila Johansson (KD) har bland annat besökt Gotland för att se hur man organiserar äldreomsorgen där.
Av de fem förslag som fanns i den ursprungliga motionen, anser beredningsgruppen att det bara går att titta närmare på en punkt. Den handlar om att införa alternativ inom hemtjänsten.
– Där föreslår vi att omsorgsnämnden får i uppdrag att utreda möjligheterna till valfrihet i hemtjänsten, säger Christel Jonasson.
Hon tycker att det är för tidigt att säga att detta är en öppning för privata alternativ inom äldreomsorgen. Beredningen skriver också i sitt förslag att det är kvaliteten och inte priset som ska vara avgörande när det handlar om äldreomsorgen.