Tis, 2009-08-25 07:00

Företaget har bara varit igång i dryg en vecka.
Men redan nu är det full aktivitet på Nelson Logistic i Granefors.
Just nu håller man på att packa 30 lastbilslaster med blomsterlökar som ska ut i handeln de närmast veckorna.
Outokumpus gamla utlastningshall har under sommaren genomgått en rejäl renovering och är nu fylld av lökar av alla de slag. Personalen jobbar med att packa påsar med olika lökar i de ställ som snart ska leveras till butiker över hela landet.
– Vi har fyra fast anställa och 45 extraanställda som vi hyr in från olika bemanningsföretag, säger Björn Fransson, platschef på Nelson Logistic.
De närmast veckorna är det alltså blomsterlökar som ska ut i butikerna för att planteras i våra trädgårdar under hösten. Sedan fram i oktober november börjar den riktiga ruschen för Nelson. Då är det dags att börja paketera fröerna som ska vara ute i handeln tidigt i vår.
Nelson Logistic är ett nystartat systerföretag till Nelson Garden som säljer fröer och lökar till detaljhandeln. I våras köpte företaget, som har sitt säte i Tingsryd, den gamla industrifastigheten i Granefors där bland andra finska Outokumpu har haft sin verksamhet. Tanken är att samla paketering och logistik till ett och samma ställe.