Visa endast rubriker

Dömd knivman dök upp på macken igen

”Det var jag som knivhotade er förut, ska ni ha betalt eller inte?”
Trots att mannen nyligen var dömd för hot dök han upp på bensinmacken och anklagas för att ha gjort samma sak igen.

Förra gången hade han satt en tre–fyra decimeter lång dolk i kassadisken på Statoilmacken i Lyckeby och frågat om personalen ville ha betalt för bensin och en ask cigaretter. Det framkom också uppgifter om att mannen varit inne på ytterligare en mack. 45-åringen som också hade psykiska problem dömdes till slut till skyddstillsyn för olaga hot, snatteri, och brott mot knivlagen. I domen ställde man också kravet att mannen skulle underkasta sig psykiatrisk vård. Han dömdes dessutom till att betala 18000 kronor i skadestånd till en anställd på macken.
Butikspersonalen blev desto mer förvånad när mannen dök upp bara tre månader efter domen.
– Särskilt när han gör likadant igen, säger en anställd i polisförhöret.
Enligt uppgifter till polisen uttalade 45-åringen dödshot när han uppmanades att lämna den nattöppna butiken vid femtiden på morgonen.
Några timmar tidigare hade han varit inne på Shell, tankat, och lagt fram ett paket cigaretter på disken. Efter att han talat om att det var han som varit där och knivhotat tidigare, och undrat om de ville ha betalt, vågade inte kassörskan göra annat än att släppa i väg honom utan pengar.
I det ena fallet färdades 45-åringen på moped, i det andra kom han tillsammans med en annan person i bil.
45-åringen greps och sitter fortfarande häktad. Han ska snart ställas inför rätta för olaga tvång och olaga hot.
Själv nekar han till brott, men säger att han diskuterade om att få ”handla på krita” eftersom han glömt betalkort och pengar hemma.