Tors, 2010-02-04 08:00
Den avvisningshotade romska flickan Lollo har fått nytt hopp.
I går beslutade Migrationsverket att stoppa avvisningen. Hennes fall ska utredas ytterligare innan ett definitivt beslut kommer om hon får stanna eller inte.
Anita Dorazio från Asylkommittén har engagerat sig i Lollos fall och hon hade i går telefonkontakt med Lollo.
– Det här har väl gett henne ett visst lugn men hon känner sig inte säker på något sätt. Hon lever gömd hos en väldigt bra familj som ger henne allt det stöd hon behöver.
Lollo gick under jorden för lite drygt ett år sedan. Hon gömmer sig för att slippa avvisning till Kroatien och för att undkomma pappan som misshandlat henne och fortfarande utgör ett hot mot henne. Hennes advokat lämnade strax före jul in en ny ansökan om verkställighetshinder. Han menar att det finns nya omständigheter som gör att Lollo bör få stanna i Sverige.
Exakt vad det är för ny dokumentation som talar till Lollos fördel, vill Anita Dorazio inte gå in på av sekretesskäl.
Annette Bäcklund, verksamhetschef för Migrationsverkets förvaltningsprocessenhet, bekräftar uppgiften om att Lollos fall ska utredas igen.
– Det stämmer att vi inhiberat ärendet och förordnat ett biträde för att utreda en del saker.