Visa endast rubriker

20-talet föräldrar vill ha barnen hemma under influensan

Föräldrar i Ronneby som vill ha sina barn hemma under svininfluensan befrias från barnomsorgsavgift.
Ett 20-tal föräldrar har hittills anmält sitt intresse att avstå en plats under tre veckor eller mer.

I veckan gjordes en första genomgång bland rektorsområdena. Beslutet att ta bort avgifter under svininfluensan har väckt många frågor. Men också intresse.
Hittills har ett 20-tal föräldrar sagt att de vill lämna en förskoleplats under en period på tre veckor eller mer.
– Jag har till exempel pratat med en förälder som har ett barn med funktionsnedsättning, och ett på väg. Hon vill minska riskerna för att de ska bli smittade, säger Inger Hjort, utvecklingssamordnare på utbildningsenheten.
Avgiftsbefrielsen klubbades av förskole- och grundskolenämnden i september. Det är inte avsett som en kompensation vid sjukdom, utan gäller om platsen avstås frivilligt under en period.
– Kan vi hjälpa till att minska smittspridningen är det bra, men först och främst är det ett erbjudande till föräldrarna. Vill man ha sitt barn hemma tre veckor ska man veta att det går utan att bli ekonomiskt lidande, säger Inger Hjort.