På torsdag inleds kvartsfinalserien i ishockeyns SM-slutspel och det blir serietvåan Djurgården som Brynäs får ta sig an. Det stod klart i går kväll när de fyra topplagens tränare valde kvartsfinalmotståndare.
En ekonomistudent på Högskolan i Gävle är avstängd för fusk i tre månader. Det beslutet tog högskolans disciplinnämnd.
Hasselakolletivet, en rikskänd vårdform för ungdomar i kris, har hittat nya vägar sedan kommunerna dragit in på vård av unga med drogproblem. 40-åriga Hasselakollektivet har bantat verksamheten radikalt och ska nu i stället komplettera med att ta emot ensamkommande flyktingbarn som blir allt fler.
Varannan länsbo har hittills valt vilken hälsocentral de vill tillhöra - en möjlighet som Landstinget Gävleborg införde vid årsskiftet. Och även om dw flesta har valt att gå till samma som man alltid gjort så har drygt 4 000 invånare bytt till en ny hälsocentral. Och att patienterna nu faktiskt kan byta vårdgivare om man inte är nöjd sätter press på personalen.
Valbosonen Nicklas Bäckström fortsätter att vara het i NHL. I går låg han bakom Washingtons vändning efter ett underläge med 0-3 efter två perioder mot Chicago. Först assisterade han till 1-3-målet, därefter gjorde han 2-3målet och framförallt - avgjorde matchen i sudden death.
Sandviken får klara sig utan skadade Magnus Muhrén i den avgörande semifinalen mot Bollnäs.
Invandrarföreningen anordnade en stor gala på söndagen för att samla in pengar till jordbävningsdrabbade Chile. Många chilenare samlades och det bjöds på inhemsk mat och folkdans.
Javiera Poblete Duarte och hennes familj har precis lyckats ta sig hem till Gävle efter att ha upplevt skalvet på plats. De var på besök hos släktingar när det fruktansvärda inträffade.
På söndagen var det traditionsenlig bröllopsmässa på Forsbacka värdshus. Romantik och mycket pastell är temat för i år. Inspirationen från sommarens vigsel av Daniel och Victoria lär dock vänta på sig, om man får tro våra lokala experter.
– Alla är såklart nyfikna på vad prinsessan ska ha på sig, men vågen med klännings-kopior kommer nog först efter hennes bröllop, spår Eivor Pierre som har en klädateljé i Gävle och var en av mässans utställare.
Risken för konflikt har ökat sedan industrifacken i helgen tillbakavisade det senaste budet från medlarna.
– För varje timme som går närmar vi oss läget då åtgärder måste sättas in, sa Jan Asplund, regionchef för fackförbundet Unionen, vid en presskonferens i Gävle på söndagseftermiddagen.
Med kläddetaljer som påminde om 1920-tal firade Evakören sitt 60-årsjubileum med att stå på Gävle teaters scen två gånger under söndagen.
De inledde med ett känt nummer ur filmen Cabaret och fortsatte med andra kända låtar, som ”Singin in the rain” och ”A barbershop parade”.
På torsdag inleds hockeyns SM-slutspel. Brynäs kommer att möta Djurgården. All fakta ni behöver inför kvartsfinalerna - se nedan.
Radiosporten sänder alla slutspelsmatcher i sin helhet var för sig i webbradion och på mobil.sr.se
1996 flydde den då 30-åriga läkaren Saman Ahmed från Irak till Sverige. Sedan 2005 arbetar han som hjärtspecialist på Gävle sjukhus. Nu bygger han specialistsjukhus i sitt gamla hemland.
– Jag vill hjälpa mitt folk, säger Saman.
Klockan halvtre i natt så gjorde tre maskerade män ett rånförsök på en 28 årig man. Rånarna hotade mannen till livet med ett vapen som enligt polisen kan vara en pistol.
Det blev tre nya medaljer till Gävleborg igår när junior-SM på skidor fortsatte i Hudiksvall. I blickfånget fanns den store vinnaren under mästerskapen - hemmaåkaren Fredrik Jonsson som sopat rent i den äldre herrklassen och nu tog sitt tredje raka guld.
Tempo på Brynäs rånades på lördagseftermiddagen av två maskerade män med kniv.
En 17-åring greps senare misstänkt för rånet.
Juniordamlaget Granit i curling i Gävle blev idag söndag världsmästare i Junior VM. Gävlelaget vann i finalen över Canada i Schweiz med 8-3.
Idag så skulle facket besvara ett avtalsförslag från Industrins arbetsgivare när det gäller de kommande lönerna. Men facken förkastade förslaget och enligt tjänstemannafacket Unionen så var arbetsgivarnas bud en "ren provokation". Det tidigare förslaget från facket var en löneökning på 2.6 procent.
Kollektivtrafiken har tagit honom från förvaltningshuset i Gävle till centrala Uppsala. Däremellan blev det en avstickare till Söderhamn. Möt Malte Burwick, 43 år, vd för Upplands Lokaltrafik (UL).
Det är ingen ”tågnörd” som basar för sitt andra trafikbolag, X-trafik var först ut för några år sedan. Snarare är det samhällsnyttan som intresserar honom.
Det är strålande tider för lägenhetsuthyrning i Hamrångebygden. Gavlegårdarna har i dag endast ett fåtal lägenheter att erbjuda kunderna i den norra kommundelen.
– Det är en känsla av nybyggarglädje i Norrsundet just nu, och äntligen har man insett lägenheternas otroliga havsnära läge, menar Katarina Mårtensson på Gavlegårdarnas kundcentrum.
Butiken Tempo på stadsdelen Brynäs i Gävle utsattes för ett rån igår eftermiddag vid fyra tiden. Det var två maskerade män med kniv som hotade personalen och tog kontanter ur kassan.