Visa endast rubriker

Flest utlandsfödda i Vänsterpartiet

Flera politiska partier är dåliga på att rekrytera utlandsfödda personer - och på höstens valsedlar i Gävleborg finns relativt få kommunfullmäktigekandidater som är födda i ett land utanför Sverige. Det visar siffror som SCB tagit fram på uppdrag av Sveriges Radio. Flest utlandsfödda kandidater i länet har Vänsterpartiet. En som finns med på partiets valsedel är Gin Akgul Hajo (uttalas Jin Ackull Hajo) som är född i Kurdistan. Hon är förvånad att det inte finns fler utlandsfödda inom politiken.

[Duration:1:46] (finns en kortversion 1:18 AVA då med "Inger Källgren Sawela, oppositionsråd för moderaterna i Gävle kommun" 2 foton finns: Gin Akgul Hajo V foto AM och Inger Källgren Sawela M foto AM)

(AVA)

Sist vänsterpartisten Gin Akgul Hajo. Reporter Anna Molin.

Gin Akgul Hajo är 32 år och jobbar som tolk och modersmålslärare - hon började engagera sig i Vänsterpartiet i höstas. Nu tillhör hon partiets knappt 20 av 145 utlandsfödda politiker som kandiderar till kommunfullmäktige i höstens val i Gävleborg. Procentuellt är den siffran betydligt högre än siffran för de flesta andra partier i länet.

Förutom sverigedemokraterna som inte har en enda utlandsfödd kandidat så är moderaterna sämst på att ha utlandsfödda politiker på sina valsedlar i länet. Inger Källgren Sawela är oppositionsråd för moderaterna i Gävle kommun:

Och Gin Akgul Hajo tror att man måste väcka intresset för politik tidigt hos ungdomar.