Visa endast rubriker

Cellavision störtdyker

23 april

För medicinteknikbolaget Cellavision var årets första kvartal ett rejält hack i den tidigare positiva tillväxtutvecklingen. Koncernens rörelseresultat landade på -4,4 miljoner kronor.

Resultatförsämringen beror främst på två faktorer. Dels har företaget engångskostnader för den pågående listningsprocessen för Nasdaq OMX Small Cap på 1,6 miljoner kronor och dels har det i år inte kunnat inkludera utvecklingskostnder i balansräkningen. Totalt ger det en skillnad på 4,8 miljoner kronor jämfört med samma period i fjol.


”Detta kvartal har vi inte utvecklat kostnader som man kan ta med i balansräkningen då vi inte har utvecklat nya produkter som kan kommersialieras. Men de stora kostnaderna är tagna nu”, säger vd Yvonne Mårtensson.


Bolagets nettoomsättning sjönk från 22 till 21,1 miljoner kronor. Cellavision inledde i början av året en ny distributionsstrategi då ett avtal med amerikanska Beckman Coulter slöts. Dessutom har bolaget färdigställt sina avtalsförhandlingar med japanska Sysmex. Nu hoppas Cellavision att det ska kunna satsa betydligt mer i USA och Japan även om Europa fortfarande är bolagets hemmamarknad.


”Satsningen på den nya distributionsstrategin har gjort att vi stod lite stilla i försäljningen under första kvartalet och vi har ännu inte sett någon effekt av den.”, säger Yvonne Mårtensson.


Kommer detta påverka ert resultat även framöver?

”Det är svårt att säga, vi lämnar inga prognoser, men jag hoppas att vi kan komma igång så fort som möjligt. Vi är självklart inte nöjda med vårt resultat men vi hoppas att detta är en tillfällig svacka.”


Cellavision har som mål att gå från att vara listat på First North till Nasdaq OMX Small Cap innan halvårsskiftet. Men Yvonne Mårtensson vet inte när börsen ska ta upp frågan. Det återstår två bolagskommitéemöten innan juni månads slut och hon hoppas att det kan ske så snart som möjligt.