Mån, 2010-03-22 09:15

Det blir allt vanligare att välja en borgerlig begravning. Och nu kan även Växjö kommun erbjuda borgerliga begravningsförrättare.
Växjö kommuns första borgerliga begravningsförrättare är Willemo Carlsson (m).
- Jag utsågs efter att Lotta Svanberg (s) lagt fram en motion om att kommunen borde erbjuda borgerliga begravningsförrättare, säger Willemo Carlsson.
Kommunen har fler förrättare på gång, men det är inte beslutat ännu vilka de blir.
- Det är en svår uppgift, så jag funderade rätt länge, men kände sedan att jag var villig att bidra till detta. Att vara med och göra en minnesstund som gör det lättare för de anhöriga att gå vidare kändes viktigt, säger Willemo Carlsson om uppdraget.
Själv är hon kristen och aktiv i Svenska kyrkan, men tycker inte att det är väsentligt i sammanhanget.
- Man kan vilja ha en borgerlig begravning av många olika skäl. Det viktigaste är att lyssna på de närståendes önskemål. Man kan hålla begravningen i någons hem, i naturen eller kanske på begravningsbyrån.
Borgerliga begravningar har framför allt blivit vanligare sedan Svenska kyrkan skildes från staten år 2000. Enligt begravningsbyrån Fonus hade antalet fyrdubblats mellan 2000 och 2008. En ny undersökning från Sveriges begravningsbyråers förbund visar också att trenden håller i sig. Eftersom det framför allt är yngre människor som går ur Svenska kyrkan tror man att ökningen kommer att märkas mer längre fram.
Borgerlig begravning styrs inte av något regelverk utan är fri i sin form och styrs av de efterlevandes önskan. Kan innehålla religiösa inslag om man vill.
Kan förrättas av någon man själv föreslår, eller en förrättare från begravningsbyrån. Nytt i Växjö är att även kommunen erbjuder borgerliga begravningsförrättare, som man når genom kommunens växel.
År 2009 var andelen borgerliga begravningar 8,04 procent, och 2008 var den 7,74 procent, enligt en ny undersökning från Sveriges begravningsbyråers förbund baserad på 50 000 dödsfall.