Tors, 2009-10-22 07:13
Älmhult blir av med två utredande poliser som ska förstärka polisen i Växjö och Alvesta i höst.
– Vi vill inte bli en vit fläck på poliskartan, säger Elizabeth Peltola, (c), Älmhults kommunalråd som vill ha ett möte med länspolismästaren om bemanningen.
Det sker mycket brott i Alvesta och Växjö och de utredande poliserna hinner inte med.
- Vi måste anpassa organisationen efter verkligheten. Det är inte rationellt att ha poliser i Åseda som utreder brott i Växjö, exemplifierar Mats Lagerblad, operativ chef på Kronobergspolisen.
Kronobergspolisen jobbar just nu med en omorganisation där det bland annat ska inrättas fler utredningsgrupper.
- Vi måste göra omprioriteringar och även flytta en del från yttre tjänst till inre, fortsätter Mats Lagerblad.
I Älmhult berörs alltså två utredande poliser som i tre månader kommer att jobba inne i Växjö. Det är ett tillfälligt beslut, poängterar Lagerblad, tills de nya utredningstjänsterna ska tillsättas. Älmhultspoliserna ska inte byta stationeringsort.
Uppgifterna innebär ökad oro för hur polisen tänkt den framtida bemanningen i Älmhult. Det poängterar Älmhults kommunalråd som tillsammans med Bodil Hansen, kommunstyrelsens förste vice ordförande samt ordförande i Brottsförebyggande rådet, skrivit till länspolismästaren för att få kännedom om polisens bemanningsplaner för Älmhult på både kort och lång sikt.
Peltola och Hansen har fått signaler om neddragningar inom polisen i Älmhult och vill ha ett möte med länspolismästaren. De poängterar i sitt brev att det är mycket viktigt att Älmhult också får del av de nya utexaminerade poliserna från Växjö. Och att det finns erfarna handledare på stationen som kan ta hand om dem.