Lör, 2010-05-08 13:37

Det blev en omskakande och känslosam resa för Myriam Ekman som besökt sitt gamla hemland Chile efter jordbävningen. – De flesta chilenarna var glada, men jag såg sorg i deras ögon.
Staden Sauzal i södra Chile med omkring 10 000 invånare byggdes av spanjorerna 1782 och var kulturminnesmärkt. Efter jordbävningen den 28 februari ligger allt i ruiner.
Politikern Myriam Ekman från Växjö åkte i slutet av mars till Chile, inbjuden av moderaternas systerparti, R.N, Renovacion nacional, för att bistå i arbetet att bygga upp landet. Det var då hon hamnade i den historiska staden Sauzal med uppgift att dokumentera vilka invånare som förlorat sina hem för att de skulle kunna få pengar av staten till nya hus.
Myriam Ekman berättar om frivilligarbetare överallt, människor som kom till Sauzal på helgerna för att jobba gratis mot mat.
– Många var där varje helg, högutbildade människor som vuxit upp i Sauzal som vill hjälpa till.
Men Myriam Ekman är kritisk till standarden på de hus som byggdes. Det var glipor mellan brädorna i de hus på omkring 40 kvadratmeter som sattes upp, mellan väggarna och taken var det inte heller tätt och husen var helt oisolerade.
– Jag är mycket besviken. Husen är som kojor barn bygger i träd, de passar bara på somrarna. Till vintern kommer många äldre att bli sjuka, en del kanske till och med dö, säger Myriam Ekman.
I förödelsen hittade hon leksaker, trasigt porslin, spillror av möbler och kläder. Myriam Ekman berättar med tårar i ögonen om en kille i tioårsåldern som med skottkärra röjde och skulle bygga upp sitt rum igen.
– Jag grät otroligt mycket där. De flesta chilenarna var glada, men jag såg sorg i deras ögon. De sa till mig att inte gråta: ”Det hjälper inte. Vi behöver inte ord och tårar, vi behöver riktig hjälp.”
I bråten efter sina förstörda hus valde många invånare att återanvända det som gick, en äldre kvinna tog vackra fönsterbågar och en dörr till sitt nya hus.
Under sina fyra veckor i Chile besökte Myriam Ekman också Valparaiso där landets politiska centrum finns. Hon träffade kommunalrådet, partikamrater från Renovacion nacional, ett 50-tal ungdomar och de fåtal kvinnor som jobbar politiskt.
– Många tyckte det var intressant med en chilensk kvinna som jobbar politiskt på högersidan, säger Myriam Ekman som intervjuades av både tv, radio och tidningar under sitt besök.
Hon är glad över beslutet att åka till Chile och hoppas att fler svenskchilenare har möjlighet att resa tillbaka och göra en insats.
– Samma dag som jag skulle åka från Sauzal ställde jag mig mitt på en fotbollsplan, jag var ledsen eftersom jag aldrig trodde att de skulle klara att bygga upp staden. Men så hörde jag hammarslag, människor som skrattade och då ändrade jag mig: De kommer att klara det! De vill, de får hjälp men det tar tid.