Visa endast rubriker

Växjö inför Utmanarrätt

22 kommuner har infört utmanarrätt, som innebär att externa företag och kommunens medarbetare får utmana kommunal verksamhet.
Växjö avser att bli den 23:e.

På tisdagen kommer Växjö på en presskonferens meddela att kommunen avser att införa så kallad utmanarrätt. Förfarandet innebär att det blir öppet för privata företag eller kommunanställda att utmana den kommunala driften, för att själva ta över den. Utmanarrätten har utformats lite olika i de kommuner likaså vilka delar av den kommunala verksamheten som kan utmanas.
När en utmaning kommer in till kommunen ska den berörda nämnden besluta om utmaningen godkänns eller inte, om den godkänns leder det fram till en kommunal upphandlings processenligt och det finns inget som säger att den som gjorde utmaningen även får driva verksamheten.