Ons, 2009-10-28 08:00
Beställningslistor som noga anger storlek och märke. Och flera lag som turas om att utföra uppgiften.
Polisen i Blekinge har på sistone fått god inblick i hur de utländska tjuvligorna jobbar.
Hos en tjuv som nyligen greps i samband med stölder från båtar fråntogs listan som förmodas visa hur han helt enkelt åkt till Sverige med en beställning på vad som skulle stjälas. Fem Honda-motorer på mellan 40- 50 hästkrafter, två på 90 hästkrafter, och en Mercuri Marwier, plus andra föremål, stod nedtecknade på det handskrivna papperet.
– En del av båtstölderna i länet genomförs av lokala missbrukare. Men en stor del utgörs av beställningsjobb från utlandet. Framför allt Polen och Litauen har starka kopplingar till den här verksamheten, berättade i går länspolismästare Per Schwarz i samband med en säkerhetskonferens i Karlskrona.
– En grupp kan genomföra själva stölden och släpa in varorna i skogen. De märks ut med en gps-sändare och lämnas i några dagar. Senare kommer ett annat lag för att montera ner och packa godset som hittas via sändaren. Ibland kan rent av ett tredje lag ta vid för själva transporten ur landet. Därmed blir det svårare att DNA-prover och annan bevisning, berättar Per Schwarz.
Polisen på bägge sidor Östersjön har samtidigt stärkt samarbetet - inte minst under de senaste åren.
– Att vi har fått en brottsöverskridande brottslighet är heller ingenting vi sticker under stol med, inte heller på den säkerhets- och turistkonferens som jag deltog på nyligen i Europa. Det är så det är, även tjuvarna utger sig för att vara turister när de ska hit.