Sön, 2009-12-06 10:46

Biskop Sven Thidevall är starkt kritisk mot Sveriges agerande mot skyddsbehövande flyktingar. Det framkom när 5-i-12-rörelsen höll sin årliga manifestation i lördags.
– Skulle Jesus få komma in i Sverige? Jag är inte säker på det, sa Sven Thidevall under mötet utanför residenset.
Han talade om den rapport "Skilda världar" Sveriges kristnas råd nyligen släppt där personer vittnar om sina erfarenheter av svensk migrationspolitik.
– Det är ingen rolig läsning, sa biskopen som tillsammans med arrangören Flysam-Växjö talade om mötet som en valupptakt för människors lika värde och mot rasism och främlingsfientlighet. Även Lennart Värmby (v) talade under mötet.
5-i-12-rörelsen föddes 1988 av ungdomar i Härnösand och har sedan dess varit en nationell samling för att agera mot våld och trakasserier mot flyktingar.