Visa endast rubriker

Transplanterade från hela Europa tävlar i Växjö

I slutet av juni träffas hjärt- och lungtransplanterade från hela Europa till mästerskap i Växjö. Över 200 deltagare skall i dagarna fyra göra upp om guldmedaljer i bland annat tennis, volleyboll, boule, golf och friidrott.

Aktiviteten på tävlingarnas sekretariat är hög. När det återstår en månad fram till tävlingarna drar i gång sista dagarna i juni har 440 deltagare anmält sig till spelen. Av dessa är 221 transplanterade och resten anhöriga.

Sverige och Frankrike står för de största trupperna. Sverige med 58 deltagare och Frankrike med 57. Holland och England har också stora trupper. Sammanlagt är 21 länder representerade.

Ansvarig för förberedelserna är Viktor Magnusson. Till sin hjälp har han Henrik Månsson samt en kontaktgrupp och administrativa funktioner. För spelen kräver mycket förberedelse.

Själva tävlingarna hanteras av Växjöföreningar men det vill till mycket för att allt omkring skall fungera. Hotell och restauranger, transporter och evenemang skall samordnas.

Dessutom kräver tävlingarna att det finns resurser för sjukvård eftersom deltagarna kan vara sköra på grund av sina livssituationer. Men Viktor Magnusson har varit med vid liknande tävlingar tidigare och vet att det brukar gå bra.

– Vi har fin backup av sjukvårdspersonal och tillgång till en ambulans varje dag som vi kan ha på de mest utsatta ställena.

Men det ställs krav på deltagarna. De måste visa läkarintyg för att få starta.

Viktor Magnusson håller koll på budgeten. Många sponsorer har gått in även om det varit lite svårare efter lågkonjunkturen. Växjö kommun ställer upp med marknadsföring och landstinget med sjukvård och ambulans.

Deltagarna betalar själva för resa, tävling och uppehälle. Någon grupp kommer redan veckan innan, andra stannar efter tävlingarna.

– Vi försöker erbjuda aktiviteter i Småland så gott vi kan och det är mycket populärt, säger Viktor Magnusson. Dessutom har vi utflykter och aktiviteter under tävlingsdagarna för de som följer med.

Meningen med tävlingarna är både att skapa tävlingar och gemenskap för dem som genomgått transplantation och deras anhöriga. Men bakom detta finns också tanken att sprida kunskap så att fler tar ställning i fråga om organdonation och låter registrera sin uppfattning.