Visa endast rubriker

Strypta pengar släpps loss till vägarna

Pengar till kommunala byggnader och vägar i Karlskrona hölls tillbaka, vilket ledde till att underhållet helt låg nere i ett år.
Men nu ska 28 miljoner kronor släppas loss.

I dag tog kommunstyrelsen beslutet att köra igång med att asfaltera vägar, läckande tak, och förbättra ventilationen i skolor i gen. Så fort det bara går. Pengarna i budgeten, 14 miljoner för ett år och lika mycket för ett annat, kan rulla ut så fort fullmäktige klubbat beslutet i slutet av mars.
– Märk väl att det inte är några nya pengar. Det handlar om budgeterade pengar som inte använts. Men ju längre man väntar med att laga ett hål i gatan ju större blir arbetet, säger Tommy Ohlsson (KD).
Socialdemokraterna ville vara lite försiktigare och börja med att skicka iväg de första 14 miljonerna.
– Det är bara några veckor till vi får en sammanställning av ekonomin i sin helhet. Vi behövde inte omedelbart hoppa i de största spenderbyxorna, tyckte oppositionsrådet Christina Mattisson.