Tis, 2010-06-15 23:46
För två veckor sedan kom beslutet om nedläggning av fyra av kommunens fem öppna förskolor. På tisdagen möttes föräldrar och barn från Nättraby för sista gången och besvikelsen var stor.
Informationen har enligt föräldrarna varit knapphändig. Först när beslutet klubbats av politiker i barn- och ungdomsnämnden fick de veta vad som hänt, då var det bara två veckor kvar till stängning. Inte heller Mona Bäcklund som är ansvarig för öppna förskolan i Nättraby eller hennes rektor visste något om planerna.
– När det kom ett förslag om nedläggning 2009 så skrev vi till barn- och ungdomsnämnden och berättade om vår verksamhet. Då räddades verksamheten, men vi visste inte att det var på gång igen, säger hon.
Barn- och ungdomsförvaltningens Solvig Olsson menar att hon förstår föräldrarnas reaktioner, men att det inte hade förändrat någonting om informationen nått ut på annat sätt.
– Vi vet att alla beslut väcker reaktioner, men det gick snabbt och det är inget vi försökt undanhålla, säger hon.