Visa endast rubriker

Smittan unik i Sverige

Kalven i Ronneby är det första fallet där ett djur smittats av blåtunga redan som foster.
Blåtungan i Ronneby berör nu alla bönder i Sydsverige.

Forskarna är mycket intresserade av kalven i Ronneby som visade blåtungesmitta. Det är det första kända fallet i Sverige där ett djur fått sjukdomen redan som foster. Forskarna har känt till överföringsvägen i bara ett år.
– Kanske vi ska skicka kalvens blodprov till England för att se om det finns virus kvar, säger Kristina Mieziewska på Jordbruksverket.
Forskarna vet ännu inte om kalvar som blir smittade som foster har virusinfektionen i högst 60 dagar, som vuxna djur med blåtunga.
Kalvens ägare har nu fått Jordbruksverkets beslut om åtgärder. Han får inte flytta eller sälja kalven annat än till slakt förrän tidigast 60 dagar efter provtagningen.
Hela södra Sverige upp till Varbergs kommun i väster och Oskarshamn kommun i öster blir nu spärrområde på grund av Ronnebyfallen. Även Öland omfattas av spärrområdet i och med att kon i Vimmerby sannolikt har smittats där.
Ronneby kommun har tidigare varit restriktionsområde. Begränsningar för hur djur får förflyttas är likadana i restriktions- och spärrområde, men det är inte lika lätt att förflytta djur från spärrområde till restriktionsområde som tvärtom.
– Att hela södra Sverige nu ingår i spärrområdet kommer att göra det lättare för många djurägare eftersom förflyttningar av djur är tillåtna inom spärrområdet, skriver Jordbruksverket i ett pressmeddelande.
Göran Holgersson, som har mjölkkor utan blåtunga i Listerby, bekräftar att det kan vara en fördel i och med att förflyttningar vanligtvis inte sker i så stora områden. Helst hade han dock sluppit alla zoner och restriktioner.
Jordbruksverkets mål med inrättningen av zonerna är att utrota sjukdomen ur Sverige. Ett mål som tros nås med den obligatoriska vaccinationen av nötkreatur och får.
– Vilt utgör mindre än 20 procent av djuren som kan få sjukdomen så det räcker med att vaccinera tamdjuren, säger Kristina Mieziewska.