Mån, 2009-03-30 08:00

– Skapandet är både läkande och utvecklande. Det är precis som musik. Man kan måla både punk och rock – det behöver inte vara snyggt. Skapande är ett sätt att uttrycka sig.
Det sa Marie Apelborg. Hon har jobbat som förskollärare i 20 år. Hon är också utbildad bild-, media och symbolpedagog. I lördags höll hon i den första skaparverkstaden för ungdomar i Möjligheternas rum på kulturhuset.
– Jag brinner för ungdomarna i den här stan, de som sitter och målar har inget självklart forum. Det här skulle kunna vara en början på det. Vi ska köra en gång till, den 18 april. Och det skulle vara roligt att ordna en utställning, bara för ungdomarna, sa Marie Apelborg.
Nu kom i ärlighetens namn inte så många ungdomar till Möjligheternas rum i lördags. Men Linn Karlsson och Garek Lusziz var två av dem som anmält sig.
– Jag vill måla och teckna, sa Garek Lusziz.
– Jag såg en affisch i skolan och anmälde mig. Jag vill ha lite tips, sa Linn Karlsson som faktiskt målat förut – och till och med haft en utställning.
– Jag låg på lasarettet en vecka och via lekterapin lånade vi böcker om akvarellmålningar. Sedan målade jag några tavlor och de fick jag ställa ut på avdelningen, sa hon.
Dagen på kulturhuset inleddes med att Marie Apelborg och deltagarna gick runt och tittade på andra tavlor.
– Det är ett sätt att bli inspirerad, sa Marie Apelborg som vill förmedla skapandet som att det ger en ny dimension.
– Skapandet är ett språk.