Visa endast rubriker

Påskträd pryder torget i Sölvesborg

Den efterlängtade våren ska firas lite extra i Sölvesborg i år. Påskris är inte nog. På torget står sedan i går ett fem meter högt påskträd.

Jakten på det rätta trädet har pågått i ungefär två veckor. Björkträdet är ett initiativ från Cityföreningen i Sölvesborg. På uppdrag av dem har parkavdelningen valt ut det rätta virket.
– Det är betydligt lättare att hitta en björk än en julgran, säger Sven Hermansson, parkavdelningen. Trädet stod invid vägkanten i Sölve och skulle ändå avverkas.
Björken är ungefär fem meter hög och klädd i färggranna tygband, målade hönsägg, glitter och påskfjädrar. Stora delar av dekorationen stod förskolebarn i kommunen för.
– Det är bra, allting är fint, säger Arti Mehmet, fem år.
Arti och sju av hans kompisar på Tingshusets kulturförskola hjälpte i går parkarbetaren Veronica Josefsson att göra björken till vad ett påskträd bör vara. De har tillverkat varsitt platt pappersägg i olika material, de flesta dock med guld, glitter och stjärnor. Verken är plastlaminerade för att tåla regn och rusk.
Stortorget ska nu även få nyplanterade vårpenséer i kruka. De gamla krukorna måste dock flyttas först eftersom de är bottenfrusna. Dessutom ska rondellen snyggas upp och smyckas.