Ons, 2009-12-30 08:00
Gamla Oskuldsparken är snart inte bara ett minne.
På Chapmansplan i Karlskrona ska 70 träd planteras.
Där nuvarande Chapmansplan ligger fanns tidigare en vacker park med träd i allérader. I folkmun gick parken under namnet Oskuldsparken.
Den var ett tillhåll för älskande par och det sades att: Mången oskuld gått in i parken, men ingen har gått därifrån.
I dag är planen vid varvsmuren i Karlskrona en enkel grusparkering där bilar står på rad. Men nästa år ska Oskuldsparken återuppstå, i alla fall i mindre skala.
Karlskrona kommun ska plantera 70 träd på planen och samtidigt göra en så kallad reglerad bilparkering. Tanken är att det trots träden ska bli plats för fler parkeringsplatser.
– I dag ställer sig folk hipp som happ. Vi ska styra upp parkeringen och därmed få ut fler platser, säger Hans-Olof Hansson, mark- och exploateringschef i Karlskrona.
Planen är också att ta bort gräsplanen på östra sidan om fotbollsplanen för att göra plats för 70 nya parkeringsplatser.