Tors, 2009-12-17 08:00

Efter bara tio månader som PRO-ordförande är Hans Karlsson beredd att lämna uppdraget i protest.
Samtidigt finns det PRO:are som anser att Karlsson redan hoppat av.
Dagens extrainsatta styrelsemöte med ordförandefrågan som enda punkt avgör framtiden.
Det var stor dramatik på PRO-mötet i förra veckan. Inför en sittande och mycket överraskad styrelse lämnade Hans Karlsson plötsligt ifrån sig ordförandeklubban och gick därifrån.
Folk som var med på mötet och som BLT pratat med säger mycket bestämt att alla uppfattade det som att Karlsson avgick med omedelbar verkan.
– Han har en annan uppfattning om hur föreningens fortlöpande verksamhet ska skötas. Han lämnade ju till och med nycklarna ifrån sig, säger en av deltagarna.
Dessutom medger valberedningens ordförande Hans Lorensen att Hans Karlsson kontaktat honom och bett att få komma tillbaka på ordförandestolen.
Själv dementerar Karlsson att det rör sig om ett avhopp. Men han bekräftar att han lämnade det senaste mötet i besvikelse och att han lämnade ordförandeklubban ifrån sig.
– Jag har inte lämnat någon skriftlig avsägning till styrelsen så därför har jag heller inte avgått, säger han.
Men att frågan är känslig bevisas av dagens extra styrelsemöte där Hans Karlssons framtid som ordförande är en enda punkten på dagordning. Dessutom ska distriktsordföranden Erland Johansson medverka liksom PRO:s ombudsman.
Hans Karlsson säger vidare att han inte på något vis ångrar sitt agerande vid förra mötet.
– Jag är en principmänniska och jag har mina krav på hur saker och ting ska fungera i en förening.
Han betonar att dagens möte blir avgörande för hans framtid. Är inte den övriga styrelsen beredd att jobba och verka i den riktning som Karlsson vill så tycker han att någon av styrelsens båda vice ordförande ska ta över.
72-årige Hans Karlsson tillträdde som ordförande för PRO:s cirka 500 medlemmar i Sölvesborg vid årsskiftet i februari. Han efterträdde Anna-Greta Mörk.
Karlssons tillträde väckte uppmärksamhet. Då kom han i stort sett direkt från styrelsen i Sveriges Pensionärsförening (SPF), en organisation han lämnade när han inte längre drog jämt med den övriga styrelsen.