Tors, 2010-07-29 06:58

Över två meter djupt är hålet som i september ska bli konstgräsplan.
Nu är femmiljonersbygget på gång vid Haganässkolan i Älmhult.
Bristen på fotbollsplaner har länge varit ett problem för Älmhults IF. Och på vintern har de flesta klubbar i kommunen slopat träning på grus och i?stället hyrt in sig hos Treby IF i Killeberg som har haft konstgräsplan sedan 2007.
Nu är Älmhults första konstgräsplan på gång. Älmhults kommun har lämnat tre miljoner i bidrag till Älmhults IF, ÄIF, för att möjliggöra bygget av planen. ÄIF har också tagit ett banklån på två miljoner med kommunal borgen.
– Resten räknar vi med att finansiera själva, med sponsorer och så har vi sökt en del fonder, berättar Kai Johansson, Älmhults IF.
Och vid Haganässkolan är det full fart på bygget av konstgräsplanen. Pär Andersson rattar maskinen som gräver sig ner cirka 2,5 meter ner i marken.
– Det behöver vara så djupt för att komma ner på ”fast” mark, säger Pär Andersson och hälsar samtidigt på Christer Emanuelsson som kör en av tre lastbilar som kör schaktmassor.
Om allt går enligt planerna ska konstgräset börja läggas ut i mitten av september och hela planen vara klar i slutet av samma månad.