Tors, 2010-01-21 22:46
Sent på torsdagskvällen fattade byggnadsnämnden beslut om Novas framtid. Det blir ingen utbyggnad med 25 nya butiker.
LUND. Moderaterna och byggnadsnämndens ordförande Göran Brinck (M) har in i det sista försökt ena den borgerliga alliansen.
Men förgäves.
Voteringen i nämnden slutade i går kväll åtta-tre. Bara moderaterna själva vill bygga ut Nova Lund.
Övriga, de rödgröna som hela tiden har varit emot utbyggnad, och folkpartiet som varit tveksamma, röstade emot.
- Det är klart att jag är besviken. Jag tycker att nämnden fattar ett felaktigt beslut, säger Göran Brinck (M).
Han anser också att beslutet är inkonsekvent.
- Samtidigt som vi nämnden nu säger nej till Nova så har vi tagit fram en plan gällande andra sidan, för gamla Mobilia området, där vi säger ja till utbyggnad för livsmedel på 7000-8000 kvm. I konsekvensen namn borde vi väl säga nej till båda planerna, eller ja till dem båda.
Trafiken är den stora stötestenen i striden om Novas utbyggnad. 25 nya butiker ger för mycket trafik och hindrar utbyggnaden i Lund bland annat vid Öresundsvägen, är motståndarnas argument.
Gunnar Jönsson (S), andre vice ordförande i byggnadsnämnden:
- Vi måste fundera över hur vi ska lösa trafiksituationen. Vi måste hitta ett trafiksystem som tar hand om fler bilar och kollektivtrafik innan vi bygger ut mer.
Göran Brinck håller inte med.
- Utbyggnaden ger inte så stor påverkan på trafiken att den motiverar ett nej. Det handlar om en trafikökning på bara tre procent.