Visa endast rubriker

Nicklagården har landets bästa seniorservering

Landets bästa seniorservering finns på Nicklagården i Älmhult.

Äldreboendet står som vinnare i Arlas tävling Guldkon.

Det var under onsdagskvällen som Nicklagårdens kökschef, Sofia Herbertsson och hennes kollegor från Nicklagården fick ta emot priset på en scen på Grand Hotel i Stockholm.

– Det känns helt underbart, jag är helt skakig i hela kroppen, säger Sofia Herbertsson.

Efter prisutdelningen fortsatte kvällen med middag lagad av årets kock och fest. Någon lunch under torsdagen kommer vinnargänget inte hinna laga eftersom alla var i Stockholm och firade under onsdagskvällen.

Juryn skriver i sin motivering följande: "Den positiva och engagerade personalen gör att varje enskild måltid blir till en upplevelse i matglädjens tecken. Ett genomtänkt och kvalitetsmedvetet arbetssätt borgar för att man lyckas erbjuda alla sina gäster ett från grunden tillagat, varierat och mycket välsmakande antal maträtter. Kunskap, kvalitet samt engagemang och nyfikenhet på omvärlden kännetecknar denna verksamhet."