Visa endast rubriker

Misstänkt mord i Ljungby

Kl 02.26 inkom samtal till polisen om ett dödsfall som inträffat i Ljungby.

Undet natten till fredagen inkom samtal till polisen om ett dödsfall som inträffat i Ljungby. En 39-årig man påträffades död i en lägenhet i centrala Ljungby. Omständigheterna gjorde att en 44-årig man som fanns på platsen frihetsberövades misstänkt för mord.

Enligt ett pressmeddelande från polisen var det den misstänkte 44-åringen som ringde 112 eftersom i den lägenheten där han befann sig fanns det en livlös man. Det visade sig när ambulans och polis kom till platsen att den livlöse mannen var avliden. Polisen har under fredagen identifierat den avlidne mannen såsom en 39-årig man från Ljungby kommun.

I den aktuella lägenheten hade det under natten förekommit ett bråk mellan den misstänkte 44-åringen och den avlidna 39-åringen. Polisens utredare jobbar nu med att försöka klarlägga händelseförloppet.

Den misstänkte 44-åringen och den avlidna 39-åringen var bekanta med varandra och umgicks i samma kretsar. Den misstänkte 44-åringen är sedan tidigare känd av polisen.