Lör, 2010-07-10 07:00

3 723 fastigheter i Blekinge saknar energideklaration. Detta trots att det skulle ha gjorts vid årsskiftet 2008/2009.
Men det är riskfritt. De som inte gjort sin läxa har varken fått vitesföreläggande eller påminnelse.
Totalt ska 5 894 flerbostadshus, kontor och specialfastigheter som skolor och sjukhus i Blekinge energideklareras. I slutet av maj hade 2 171 energideklarationer registrerats hos Boverket.
– Såvitt jag vet har ingen kommun utdömt något vite, säger Thomas Johansson, projektledare energideklarationer, på Boverket.
I Sölvesborg är 18 procent av de deklarationspliktiga fastigheterna klara. I Karlshamn är 43 procent klara.
– I början var det brist på energiexperter som utför energideklarationer på uppdrag av fastighetsägaren men nu finns det gott om dem.
Thomas Johansson tror däremot att inte alla känner till att det är ett måste och att det finns en lagstiftning sedan hösten 2006.
– Jag tror framför allt att det är mindre fastighetsägare, som har fastigheter som en bisyssla, som inte deklarerat. Boverket har gjort ganska mycket för att göra fastighetsägare uppmärksamma på lagen. Men vi kommer att göra mer. I höst ska vi genomföra ett antal seminarium i ämnet, säger Thomas Johansson.
Det är kommunerna som ska övervaka att fastighetsägarna, undantaget villaägare, deklarera sina byggnader. De som inte deklarerat riskerar vite.
– Hur kommunerna agera är olika. De finns kommuner som inte har någon tillsyn, men det finns också dem som är duktiga, säger Thomas Johansson.
En anledning till kommunernas svaga intresse är att det vite som de kan förelägga en fastighetsägare om går till staten.
– Visst kan det ligga något i det. Det är ytterligare arbetsuppgifter som åläggs kommunerna utan att de tillförs extra pengar.
– Boverket kommer därför i höst att föreslå till regeringen att vitet tillförs respektive kommun.