Tors, 2009-12-03 08:00

För Ben-Uno Bremberg var yrkesvalet självklart. Både hans far och farfar var målare så något annat yrke var aldrig aktuellt.
Men nu drar Listerlandets största målarprofil sig tillbaka. Nu väntar en tillvaro som pensionär.
1971 blev ett avgörande år för Ben-Uno Bremberg. Då hade han under flera år lärt sig målaryrket som anställd hos Henning Nilsson. Men då kände han att tiden var mogen för att starta eget.
– Det var ett stort steg. Men med facit i hand gjorde jag rätt, säger han.
Han berättar att han bara annonserat efter kunder en enda gång. Det räckte, sedan var bollen i rullning och telefonen gick varm.
– För det mesta har det varit bra och trevliga kunder. Det har funnits undantag åt andra hållet men de väljer jag att glömma, säger han med ett skratt.
Fem år efter att han blev egen företagare satsade Ben-Uno Bremberg på att bygga och starta en färg- och tapetaffär intill det föräldrahem i Sölve som han några år tidigare hade övertagit.
Hustrun Gun skötte butiken medan Ben-Uno låg ute och målade.
– Det roligaste har varit att måla fönster. På andra plats sätter jag tapetsering, svarar han när BLT ber honom att rangordna målarens olika arbetsuppgifter.
– Men för det mesta har det handlat om att måla väggar och tak.
Nu har Ben-Uno fyllt 67 år och han drar sig tillbaka. Lokalen i Sölve är uthyrd till Måleribolaget för lager och kontor. Och själv ägnar han sig åt att sälja ut varulagret.
– Jag har längtat efter att känna mig fri. Nu ska jag ägna mig åt fiske för jag har båt i Sandviken, slår han bestämt fast.
– Dessutom vill jag ut och resa. Plus att jag måste underhålla huset.