Visa endast rubriker

Liga vilade på motell före ett stort antal villainbrott

För att vara utvilade inför inbrottsturnén i Ljungbytrakten tog ligan in på Statoil Motell i Ljungby under ett par nätter. Nu har fyra personer dömts för ett stort antal villainbrott.

Mitt på dagen den 14 och 15 september inträffade sammanlagt sju villainbrott i Ljungby kommun, varav flera i Tutaryd där bland annat kontanter, smycken och vapen stals.
- Ett vittne lade märke till en bil och även om registreringsnumret inte stämde helt fick vi till slut fram vilket fordon det gällde, säger Tore Johansson vid Kronobergspolisen.
Det visade sig att samma bil iakttagits vid flera villainbrott i Alingsås och polisen visste sedan tidigare att den disponerades av en av de nu dömda. Alingsåspolisen arbetade intensivt med utredningen och slog till mot ligan i början av oktober.
Samtliga fyra dömda är hemmahörande i Malmötrakten. Vid husrannsakningarna hittades mängder av stöldgods liksom de två stulna jaktvapnen från inbrottet i Tutaryd. Även om mycket talar för att ligan låg bakom samtliga sju inbrott i Ljungbytrakten fälls de enbart för fem eftersom gods från de andra inbrotten inte hittats.
Ligan knyts genom utredningen till ytterligare sju villainbrott på andra håll i landet och många drabbade har fått tillbaka en del av de stulna ägodelarna. Stöldgodset hittades i bostäder och förråd som de dömda disponerade, men en del smycken hittade polisen även hos olika pantbanker.
En hel del smycken har inte kunnat härledas till något specifikt villainbrott men tas i förvar enligt lagen om stöldgods.
”Gärningsmännen har arbetat tillsammans genom att vissa har gått in i villan medan andra hållit vakt från den bil de rest runt i”, skriver Alingsås tingsrätt i domen.
Ligan letade upp lämpliga objekt innan någon av dem gick fram till huset och ringde på för att kontrollera att ingen var hemma.
Förutom de två männen som döms till två års fängelse får en 17-årig kvinna skyddstillsyn för grov stöld och narkotika- brott. Dessutom döms en 19-åring för häleri av stöldgods.
Tingsrätten konstaterar också att ingen av de drabbade villaägarna kan ha blivit tillräckligt kränkt för att enligt gällande lagstiftning få skadestånd.