Tors, 2010-01-14 08:00

Datasystemet skulle vara effektivt och patientsäkert.
Men läkarna tvingas lägga mer tid vid datorn.
Och inte lika mycket på patienterna.
Landstingsledningen startar projekt för att vårdadministrationen ska bli bättre. Syftet är att personalen ska få mer tid över till patienterna.
Men samtidigt införs datasystem i primärvården som fått rakt motsatt effekt. Distriktsläkaren Christer Olofsson vid Kallinge vårdcentral hinner inte längre ta emot lika många patienter.
Tidigare behandlade han cirka 16 patienter under en dag på mottagningen. Med det nya datasystemet System cross hinner han bara med tio.
– Det här tar dubbelt så lång tid. Skriva remisser i det här systemet är synnerligen komplicerat. Det är så många fler moment och man har ingen överblick, säger Christer Olofsson.
Tanken var att primärvården skulle ha samma datasystem som sjukhuset, så att patientens väg i vården kunde följas. Förra året gick hela primärvården över till det system som sjukhuset haft länge.
Röster i primärvården bland distriktsläkare, sjuksköterskor, sekreterare och undersköterskor höjs nu om att datasystemet är katastrofalt. I november förra året gjordes en enkät bland 110 anställda i primärvården.
Då angav 95 procent av sjuksköterskorna att deras arbete försvårats och 80 procent av distriktsläkarna var av samma åsikt.
– Det här tar knäcken på folk, är ett tveklöst arbetsmiljöproblem och ett hot mot patientsäkerheten. Vi klarar inte att ta emot lika många patienter och jag är övertygad om att det här medför en ökad belastning på akuten som då får ta hand om dem vi inte hinner, säger Christer Olofsson.