Visa endast rubriker

Korta resan dyrare än den långa

Owe Nodmar tänkte resa till Växjö från Holmsjö.
Enligt SJ blev det billigare att åka från Karlskrona.
Trots 30 procents längre resa.

Owe Nodmar satte sig vid datorn kollade biljettpriserna för tågen och bussarna mot Växjö den 23 december.
För miljöns bästa tänkte han ställa bilen och ta bussen från Holmsjö till Emmaboda och där byta tåg till Växjö. Biljetten kostade 179 kronor.
– Samma buss startar från Karlskrona klockan 14.35 och den biljetten kostade 122 kronor. Det blir alltså dyrare att åka direkt från Holmsjö trots att den resan blir 33 kilometer kortare.
Lika galet är det på hemresan den 28 december.
- Tur- och returresan kostar 122 kronor mer om jag väljer att kliva på och av i Holmsjö.
Biljettförvirringen ledde i går till utredningar såväl på SJ som på Blekingetrafiken. Ett fel i datasystemet hos i det bolag som syr ihop resor mellan olika trafikutövare, Samtrafiken AB, är det som ligger bakom förvirringen.
Hur länge de felaktiga priserna gällt till och från Holmsjö är ovisst och det gäller även resor till exempelvis Göteborg och Stockholm.
Enligt Blekingetrafiken är det resor på vilka tåg ersatts med buss mellan Karlskrona och Emmaboda som drabbats av felet.