Visa endast rubriker

Klockorna klämtar i Mjällby

Den urgamla seden att låta kyrkklockorna signalera högtidernas ankomst har fallit i glömska i de flesta av landets församlingar, men inte i Mjällby.
I kväll ljuder den unika serien klämtningar och ringningar därför åter över Listerlandet.

Det må vara svårt att föreställa sig i dag, men det fanns en tid då folk överlevde utan tidningar, internet, tv, telefon och radio. Vad angick det dem om himlen föll ner bortanför horisonten?
Livet gick sin gilla gång och kyrkan var kanalen för nyheter och samhällsinformation, dels genom sina gudstjänster och dels genom sina klockringningar. Den distinkta klangen spred bland annat budskap om annalkande fara, sorgesamma dödsfall, glädjande bröllop och – de stora högtidernas ankomst. Vid lördagens solnedgång inför påsk, pingst och jul ringde klockorna först tre gånger två minuter. Därefter följde tre gånger tre slag med klämthammaren.
Högtidsringningens bakgrund är höljd i dunkel, men enligt historikern och kyrkopolitikern Marcus Bernhardsson är det mycket som talar för att den bottnar i katolicismen. Varje klämtning skulle i sådant fall uppmana traktens invånare att läsa en Ave Maria. Han tror att den har kommit från Danmark, eftersom den aldrig tycks ha fått fäste norr om de gamla danska landskapen Skåne, Blekinge och Halland.