Visa endast rubriker

Jan Johansen överraskar gärna i Sölvesborg

Säg Jan Johansen och de flesta tänker nog på ballader, melodifestivalen och svensktoppsmusik. Publiken på Rundella lär också få detta till livs på hans spelning i helgen. Till sommaren vill han dock spela bluesrock på Sweden Rock.

Jan Johansen har spelat på Sweden Rock en gång tidigare. Nu vill han återvända, denna gång tillsammans med bandet Gavelin. Redan på lördag kommer han dock till Sölvesborg för att lira på Rundella. Där ska han spela bland annat sin nya låt Fri skriven av Py Bäckman. Men överraskningen tror han blir något helt annat, nämligen hans utseende.
– Jag har precis varit på Gran Canaria med familjen. Det var mulet hela tiden förutom en dag. Då pressade jag verkligen. Så nu ser jag ut som om jag ömsar skinn. Jag har också färgat håret. Det blev grått.
Trots vissa skönhetsskavanker lovar Jan Johansen att på lördag inledningsvis sjunga flera vackra ballader, publiken ska känna igen sig.