Visa endast rubriker

Furs förskola kan flyttas till Holmsjö

Förskolan i Fur är hotad
Kommunen planerar att stänga avdelningen och flytta barnen till Holmsjö.

– Vi tittar hela tiden på våra verksamheter utifrån effektivitetsaspekter. Och då tittar vi även på Fur, men inga beslut är fattade än. Jag hoppas att vi ska vara färdiga nästa vecka, säger Solvig Ohlsson, verksamhetschef för Karlskronas förskolor.
Catharina Persson, barnskötare på Furs förskola, nåddes av informationen på måndagskvällen och fick börja tisdagen med att informera sina tre kollegor.
Hon tycker det är tråkigt för bygden om förskolan försvinner.
– Det är så tragiskt. Det är en så fin enhet och vi vill vara kvar. Vi trivs med att jobba här.
Den information hon fått är att förskolans tio barn flyttas över till förskolan Smultronstället i Holmsjö där det i dag går 29 barn. För att alla barnen ska rymmas måste lokalerna byggas ut.
Om Catharina och kollegorna får följa med har hon inte hört något om.
–Jag tror vi erbjuds plats i Holmsjö, men man vet inte. Det kommer ju att behövas mer personal där.
Furs förskola är en integrerad avdelning med både förskolebarn och fritidsbarn.
Totalt går där 21 barn varav hälften går på förskolan. Fritidsbarnen kommer att slussas över till Holmsjö fritids.
Smultronstället i Holmsjö öppnade 1990, samma år som Furs förskola.