Visa endast rubriker

Full koll på bollen i Haganäshallen

Säg Sjöfors cup och alla fotbollsälskare och några till i Älmhult med omnejd får något lyriskt blicken. I lördags var det dags igen för Delary IF att inbjuda till en härlig fotbollslördag i Haganäshallen.

Solen sken över gnistrande vintersnö denna januari­lördag men flera­ hundra valde att tillbringa i alla fall några timmar i Haganäshallen. Många var aktiva på planen i de många matcherna som i den här turneringen gick över tolv intensiva minuter.

Andra värmde sig på läktaren med applåder och glada tillrop medan en lång rad funktionärer från Delary IF hjälptes åt att se till att allt flöt på som det skulle både på planen och i de kringarrangemang som var en inte oväsentlig del i den goda stämningen.

Kent Björkman gick om­kring och såg nöjd ut. Han är kassör i Delary IF och en av dem som visste hur cupen skulle ordnas.

– Vi har ingen hall i Delary så vi får hållas här i stället. Det är nog tio år nu sedan vi tog över arrangemanget från familjen Sjöfors. Och det är artonde året som cupen går.

Att cupen drar ut länge på dagen ser Kent Björkman som en fördel. Man hinner både gå på fotboll och shoppa.

Kent visste också att berätta att man brukar ha bortåt 200 betalande åskådare. Det är inträdespengarna som tillsammans med lagens anmälningsavgifter och lite intäkter från försäljningen av korv och läsk samt bidrag från sponsorerna som får det hela att gå runt.

– Hela arrangemanget går egentligen ut på att folk skall ha trevligt och det verkar ju som de har det.