Fre, 2010-04-30 07:00
De räknar med en rejäl ökning av barn och projekterar 10 miljoner kronor för att bygga ut.
På sikt räknar Barn och utbildningsnämnden med att antalet barn i Hjortakroksskolan kommer att öka med 80 stycken.
Sedan bostadsområdet i Hjortakroken byggdes i början av 70-talet har det vuxit sig allt större. I dag går närmare 140 elever på skolan som har hand om barn från förskoleklass upp till klass fem. Men elevantalet väntas växa ytterligare. De barn som växer upp i det nya bostadsområdet Ljunghviken kommer att gå på skolan som i dagsläget har för få lokaler för att täcka upp för de framtida behoven.
– På sikt kommer det att bli en tvåparallellig skola, med cirka 24 elever per klass. Vi behöver bygga om för att klara det ökade behovet framöver, säger Bengt Johnsson (S) barn och utbildningsnämndens ordföranden.
Bland annat ska fyra klassrum byggas till och fem nya grupprum skapas.
Kommunen har avsatt pengar 10 miljoner kronor för till- och ombyggnaden.
Ärendet är vidarelämnat till Byggnadsavdelningen som ska undersöka om visionerna går att genomföra för den budgeterade summan.
Går allt enligt planerna ska bygget att vara klart under hösten 2011.