Visa endast rubriker

Försäkringskassan flyttar in i BLT-huset

Mycket tyder på att Försäkringskassan nu flyttar in i BLT:s gamla lokaler på Landbrogatan.
En tredjedel av gamla BLT-huset är nu uthyrt.
Men fastighetsägaren Martin Strandberg räknar med att hyra ut hela fastigheten.

Det är sedan tidigare klart att idrottsgymnasiet Aspero flyttar in i BLT:s gamla lokaler. Det gör även TV4, Tonkällan och en hälsokostaffär som tillsammans tecknat hyresavtal för lokaler som omfattar 1000 av de cirka 3000 kvadratmeterna.
–Det känns kul att det händer saker på stan. Nu väntar byggverksamhet under det närmaste året. De första hyresgästerna flyttar in den första juni, sedan flyttar de in slag i slag, säger Martin Strandberg.
Han vill inte kommentera vem som är spekulant på de resterande 2000 kvadratmeterna, men han hoppas snart kunna teckna hyresavtal med ytterligare en intressent.
På tisdagskvällen hölls, enligt initierade källor, ett möte med den blivande hyresgästen och därmed skulle lokalerna i det närmaste vara uthyrda.
–Det stämmer att jag haft ett möte. Men jag kommenterar inte det, säger Martin Strandberg som säger att det inte tecknats något avtal.
Enligt en initierad källa är det nu klart att det blir Försäkringskassan som tar över lokalerna. Men varken fastighetsägare eller presumtiv hyresgäst vill bekräfta uppgiften.
–Vi befinner oss i ett förhandlingsläge, som alltid när ett kontrakt ska förnyas, säger Martin Olsson som är chef för Försäkringskassan i Karlskrona.
Han bekräftar att man tittar på BLT:s gamla lokaler på Landbrogatan och att man förhandlar med flera olika fastighetsägare, bland annat med Martin Strandberg som äger det gamla tidningshuset på Landbrogatan och även med PBA som äger fastigheten där Försäkringskassan sitter i dag.
Tanken är att myndigheten i framtiden ska minska lokalytorna.
–Vi kommer förmodligen att ha samma personalstyrka i framtiden. Men med modernare lokaler kan man ha mindre ytor, utan att det blir sämre.
Ambitionen är att sänka hyreskostnaderna.
–Som det ser ut i dag har vi mycket korridorer och andra biytor som vi får betala för, säger han.
När det gäller förhandlingarna hänvisar han till Magnus Hagström på Tenant and partner som sköter kontakterna.
–Vi förhandlar och jag kommenterar inte med vilka, säger Hagström.