Visa endast rubriker

Fällande dom efter streetrace

Ett 100-tal bilar fanns på plats för att delta i det olagliga racet. En så kallad "starter" släppte i väg bilarna två och två. Nu har han dömts till dagsböter för brott mot trafikförordningen.

Det är en sällsynt dom. Oftast saknas det bevis för att någon ska ställas till svars för de omdebatterade och olagliga racen.

Den här gången pekas en 25-årig medlem i Växjö Streetracers ut som organisatör och "starter".

Bevisningen består av vittnesmål under ed av två polismän. Och Växjö tingsrätt anser att det är tillräckligt - trots att 25-åringen bestämt förnekar att han har haft någon framträdande roll.



Racet arrangerades den 3 maj 2008. De två poliserna ingick i en civilpatrull. En bil som det rök mycket om väckte deras nyfikenhet och de följde efter den till en parkeringsplats i Räppe, berättar de.

Där fanns det ett stort antal bilar och efter en stund åkte alla, som på en given signal, i karavan ut mot flygplatsen. De insåg att det var ett streetrace på gång.

Marschaller och avspärrningar fanns redan på plats och de kallade på förstärkning. Men det var lördagskväll så de fick klara sig på egen hand. De bestämde sig för att koncentrera sig på "startern" och ställde sig bara några meter från honom. Där kunde de följa hur han vinkade fram bilarna, höjde armarna och markerade start genom att släppa ner armarna.



Plötsligt avbröts racet och de följde "startern" till en parkerad bil som de sedan stoppade.

Båda poliserna är helt övertygade om att det är 25-åringen eftersom de stått så nära under tävlingen och kunnat se hans ansikte, även om han hade en luva över huvudet.

Han själv säger att han kände igen poliserna. Därför gick han fram till "startern" och sa åt honom att avbryta loppet för att de inte skulle bli tagna av polisen. Någon annan roll hade han inte den här kvällen, försäkrar han.

Men Växjö tingsrätt tror mer på poliserna och dömer 25-åringen till 40 dagsböter, sammanlagt 2 500 kronor.

Avskräckande?

Ola Severinsson, närpolischef i Växjö:

– Jag är övertygad om att vi inte sett det sista streetracet i Växjö kommun.