Visa endast rubriker

Elevfilmer på filmfestival

Mardrömmar, en dejt på 1950-talet och en allvarlig historia om mobbning.
När Diös elever gör film är det kreativt, spännande och lärorikt. Och projektet avslutas nu med kortfilmsfestival på Folkets hus.

Det är den statliga satsningen Skapande skola som också gjort det möjligt för Älmhults kommuns elever att skapa film. Älmhult fick i våras 100 000 kronor för projektet där resultatet nu blivit en filmfestival inom skolornas filmvecka. På filmfestivalen visas nio kortfilmer som elever från Älmhults kommun gjort men även filmer från filmfestivalen Tellus samt professionell kortfilm.
För Diö skola har filmprojektet involverat 130 elever i år 6-9.
– Alla har varit med, alla har skrivit manus, filmat även om inte alla har blivit klara med sina filmer. Vi har lagt ner jättemycket tid på det här och det har varit jättekul.
– Särskilt kul att det kunde bli en festival också, tycker Josefine Nordahl, lärare på Diö skola, vars arbetslag jobbat intensivt med filmprojektet.
Av nio lokala filmer på festivalen kommer sex från Diö. Också elever på Diö verkar vara mycket nöjda med filmskapandet.
– Allt var roligt och det var kul att vi fick göra allt själva, framhåller Evelina Johnsson, som gjort filmen Katt och råtta.
Katt och råtta är en av filmerna på skolan som tar upp ett allvarligt ämne.
– Det handlar om en tjej som ska hämta knark från en langare, berättar Sofia Ericsson.
Filmen Mobbaren, skapad av Selma Alilovski, Ella Johnsson, Nathalie Svensson och Mimmi Ternelius, har också ett allvarligt ämne. Eleverna visar att det finns flera offer i mobbning och att även mobbaren kan ha det svårt.
Andra av Diöeleverna har valt komedi-genren, som Maja Säll, Hilda Mattsson och Matilda Samuelsson. Filmen Backslick, (som i bakåtslickat hår), utspelar sig på 1950-talet i en Saab. Skräck och spänning förekommer också, som i Mardrömmen där det visar sig att verkligheten kan vara värre än den hemskaste dröm.
– Det har varit ett bra projekt eftersom eleverna lärt sig många olika ämnen inom samma tema, tycker Josefine Nordahl, lärare.