Visa endast rubriker

Det går inte att tanka båten i Karlshamn

Sedan sjömacken i Vägga stängdes förra året, finns ingen möjlighet att tanka båten i Karlshamn.
Irritationen är stor både bland båtägarna och de företagare som bedriver verksamhet till sjöss.

Folk kör omkring med stora bensindunkar och vid varje tankning rinner lite bensin eller diesel i sjön. De flesta båtägare BLT pratar med tycker att det är mycket märkligt att en kommun som Karlshamn inte kan erbjuda sjömack.
I våras lämnade företagaren Sven Jönsson in bygglovsansökan för att få sätta upp en mobil sjömack med automatpumpar. Men nu har han fått besked om att macken måste vara bemannad dygnet runt, det kravet ställer Räddningstjänsten som hänvisar till Räddningsverkets rekommendationer.
Men om Sven Jönsson ska bemanna pumparna dygnet runt, går det inte ihop sig ekonomiskt. Alltså ser Karlshamn ut att stå utan sjömack. En del väljer att köra till Ronneby och tanka och charterföretagaren Mikael Weil är tveksam till om han kommer att kunna ha kvar sin båtcharter i Karlshamn om inte mackfrågan får en lösning.