Tors, 2010-04-15 07:34

Den fängslade journalisten Dawit Isaak ska få en rättegång. Det löftet har EU-parlamentarikern Eva-Britt Svensson fått av Eritreas ambassadör i Bryssel.
Detta besked kan vara ett genombrott i kampen för Dawit Isaaks frigivning. Representanter för makten i Eritrea har aldrig uttalat sig i den riktningen tidigare.
Eva-Britt Svensson har engagerat sig starkt för Dawit Isaaks sak, inte minst i EU-parlamentet. Hon berättar om mötet med Eritreas ambassadör i Bryssel, Girma Asmerom Tesfay:
– Det var ett väldigt bra möte, där det framgick tydligt att ambassadören var mån om kontakten med mig. Vid tidigare möten har representanter från Eritrea haft en ganska aggressiv attityd.
Eva-Britt Svensson tog upp Dawit Isaaks svenska medborgarskap. Detta avvisades av ambassadören, vilket varit Eritreas officiella hållning hela tiden. De anser att Dawit Isaak när han återvände till Eritrea skrivit på papper att han är eritrean och inget annat.
När Eva-Britt Svensson tog upp Isaaks situation som ett brott mot mänskliga rättigheter kom det överraskande beskedet från ambassadören: Dawit Isaak ska få en rättegång.
– Jag hade tagit med mig en person till mötet för att vara säker på att jag uppfattade allt rätt. Vi har båda uppfattat ambassadörens ord som ett löfte, säger Eva-Britt Svensson till Smålandsposten.
Med löftet om rättegång i bagaget kan de som kämpar för Dawit Isaaks frigivning trycka på ytterligare om datum för rättegång.
– Då måste han ju vara i ett sådant skick att han kan visas upp, säger Eva-Britt Svensson.
Hon tycker det är viktigt att värna om dialogen med de Eritreanska myndigheterna och försöka hitta ledtrådar till vad som är viktigt för dem. Oavsett vad man tycker om regimen i övrigt.
– Jag är öppen för att lyssna på deras argument, även om jag inte viker från kravet att han ska friges. Utan dialog kan vi aldrig lösa det här.