Tis, 2010-02-16 08:11
Mitträcke på riksväg 23 norrut och breddning av länsväg 120 mellan Älmhult och Göteryd. Det kommande året inleds arbetet med två stora vägprojekt i kommunen.
Förra veckan presenterade Regionförbundet södra Småland vilka vägar som skulle prioriteras under 2010. Som Smålandsposten rapporterade blev Tvärleden mellan Markaryd och Osby den stora vinnaren. Den passerar bland annat genom Älmhult, men i kommunen är även fler stora projekt på gång.
Under året kommer Vägverket att påbörja förstudier kring breddning av länsväg 120 mellan Älmhult och Göteryd. Det är en förändring som är mycket efterlängtad. Vägen används flitigt för transporter till och från kombiterminalen i Älmhult och den känns mycket smal vid ett möte. Nu vill Vägverket göra vägen minst en meter bredare. I dag är den 6-6,5 meter bred. Den ska bli 7,5 meter bred.
– Vi vill skapa samma väg som bortanför Göteryd, förklarar Bo Svensson, samhällsplanerare på Vägverket region sydost.
Vägverket kommer också att undersöka hur en breddning kan göras. På vissa ställen kanske man breddar på båda sidor av vägen och på andra bara på ena sidan. Förstudien ska också visa om man kan göra andra säkerhetshöjande åtgärder utmed vägen.
– Den vanligaste dödsolyckan i Kronoberg är när du kör av vägen och in i något hårt vid sidan av vägen.
Ytterligare ett projekt som inleds under året är en förstudie till mittseparering av riksväg 23 från Älmhult och norrut till Mölleryd vid avfarten mot Liatorp och Diö. Norr om Mölleryd finns redan 2+1-väg och även 2+2-väg på flygrakan vid Eneryda. Så bred väg kommer det inte bli mellan Älmhult och Mölleryd.
– Den kommer inte att breddas hela vägen, utan på några ställen, säger Bo Svensson.
Planen i nuläget är därför att göra en så kallad 1+1-väg delar av sträckan. Det finns i dag på ett ställe i Kronobergs län, norr om Växjö mot Åseda. Förstudierna som inleds under 2010 innebär starten på arbetet med de nya projekten. Under 2011 kan Vägverket göra en arbetsplan och löser sig allt med finansieringen kan arbetet påbörjas år 2012.