Visa endast rubriker

Bolagets revisor hittade inget fel i bokföringen

Miljonrullningen ur Saltöhem har inte upptäckts av bolagets revisor, Johan Andersson på KPMG i Karlskrona.

– Vi har inte gjort något fel, säger han.

BLT har i omgångar berättat om miljonrullningen från Saltöhem till ett skånskt måleri - och byggbolag. Enligt konkursbouppteckningen har det skånska bolaget fått cirka 20 miljoner kronor trots att pengarna inte kunnat härledas till utförda arbeten på Saltö.

I stället har Saltöhem betalat 13,1 miljoner kronor för renoveringar av Saltöhemsduon Peder Feinbergs och Joakim Klingefjords privata villor i Stockholm samt ytterligare knappt 7 miljoner kronor till andra okända projekt.

Dessutom har Saltöhem bekostat renoveringar på förre projektledaren Bengt-Olof Rydells frus gård i Färlöv samt på Hotell Humbla i Sölvesborg.

Miljonrullningen har gått spårlöst förbi bolagets revisor, Johan Andersson på KPMG i Karlskrona.

Han kan inte diskutera det enskilda fallet, men säger att man generellt som revisor inte går igenom varenda faktura och vartenda kvitto.

–Vi granskar ett övergripande material av transaktionerna. Det finns inte tid och utrymme att titta på vartenda kvitto. Men en normal revision har inte det djup som exempelvis en skatterevision från Skatteverket har. Man behöver i princip veta vad det är man letar efter för att kunna hitta det.

Går det att undvika sådana här situationer?

– Nej, risken finns, men vi är ansvarsförsäkrade. I det här fallet anser vi inte att vi inte gjort något fel även om det nu visat sig att det finns märkligheter i ekonomin, säger Johan Andersson.