Visa endast rubriker

Blivande elever fyllde Katedralskolan

Det var trångt i Växjös Katedralskola i lördags. När chefsrektor Yngve Filipsson summerade alla de besökare som han mött med ett handslag vid skolentrén var han mer än nöjd.

- Vi brukar ha mellan 1?100 och 1 200 besökare. I år kom 1 500 vilket är jättebra, säger Yngve Filipsson.
Med cirka 1 300 elever är Katedral knappt före Kungsmadskolan Växjös största gymnasieskola.
Och eftersom konkurrensen om eleverna ökar är Yngve Filipsson mycket nöjd med att skolan inför höstterminen attraherade ytterligare 45-50 elever.
- Det är ett tecken på eleverna är nöjda och att vi klarar att hålla en bra kvalitet på vår undervisning, säger Yngve Filipsson.
Han hoppas och tror att skolan även till läsåret 2010-2011 ska kunna dra till sig ännu flera elever.
- Även om vi minskar vårt utbud något och under nästa år får räkna med besparingar i storleksordningen 1-1,5 miljoner kronor har vi ändå ett stort utbud jämfört med mindre gymnasier. Dessutom har vi en bra utrustning, säger Yngve Filipsson.
Många av lördagens presumtiva elever sökte sig till presentationen av det naturvetenskapliga programmet.
Sedan ansvariga rektorn Lisbeth Friman gjort en inledande beskrivning delgav eleverna Haben Debussay, Henrietta Serrate och Jonathan Mania vältaligt de blivande eleverna och deras medföljande föräldrar sina erfarenheter av programmet.
- En stor fördel med det här programmet är att många utbildningsvägar står öppna. Och eftersom jag inte vet vad jag vill bli är det ett utmärkt program för mig, sa Jonathan Mania.
På Växjö Design- och Konstskola var det inte lika trångt som på Katedral.
Men Emily Nilsson, årskurs 9-elev från Karlshamn tog med föräldrarna Marie och Glenn samt lillebror Kevin till Växjö för att skapa sig en uppfattning om skolan.
- Jag upptäckte skolan på internet. Och eftersom jag är intresserad av kläder och design känns utbildningen intressant. Mitt intryck är att skolan är bra. Men jag ska även kolla in andra utbildningar, säger Emily Nilsson.