Fre, 2009-05-15 03:00
Vem har rätt till el om det blir elbrist?
Blekinge är pilotlän när Energimyndigheten undersöker möjligheten att prioritera elanvändare.
Elberoendet är så stort att det här är allas fråga, säger försvarsdirektör Claes Wiberg.
Inför hotet om utebliven el är vi mer sårbara än någonsin.
– Därför måste vi skapa ett mer robust system, säger Mats Persson som är projektledare för Styrel.
Styrel är ett nytt länsomfattande pilotprojekt. På uppdrag av Energimyndigheten ska nu Länsstyrelsen, kommunerna och elnätbolagen i Blekinge prova en modell för hur elen ska prioriteras vid brist. Med elbrist menar Energimyndigheten kortsiktiga situationer då elbehoven inte kan tillgodoses.
I dag styrs prioriteringen vid elbrist helt och hållet av teknikens villkor.
– Det händer inte jätteofta. Men när det väl händer får det omfattande konsekvenser. Ett exempel är elavbrottet hösten 2003 som lamslog hela södra Sverige och delar av Danmark, säger Mats Persson.
Den gången mörklades ett område med cirka fem miljoner invånare.
Den nuvarande ellagen säger att alla har lika rätt till el. Vid större avbrott, till exempel vid kabelbrott eller produktionsstörningar, stängs produktionen av helt medan man åtgärdar felet. Tanken är därför att man, genom en lagändring, ska kunna tillgodose vissa delar av samhällsbehoven i stället för att släcka ner stora områden.
Och det är här Blekinge kommer in i bilden. Energimyndigheten har utarbetat en mall för hur prioriteringarna ska ske. Denna ska nu vidareutvecklas av kommunerna.
– Vad som ska prioriteras beror dels på hur stor tillgång vi har, men också på hur lång tid elbristen avser, säger Malin Lind Mattsson som företräder kommunerna i projektet.
Några av de områden som Blekingekommunerna vill prioritera är akutsjukvård, livsuppehållande vård, räddningstjänst, äldreboende, telefoni och larm inom hemtjänsten.
– Vattentillförsel kommer också högt upp. Utan vatten får vi andra problem, säger Malin Lind Mattsson.
Prioriteringarna utgår från det befintliga elnätet. Tanken är att de linjer som har de viktigaste samhällsfunktionerna anslutna till sig ges högsta prioritet.
Det innebär att alla elabonnenter till dessa nät får tillgång till el. I framtiden ska man kunna planera elnäten utifrån de prioriteringsmallar som kommunerna tagit fram.